Instalacje c.o. – co trzeba wiedzieć?

Producenci instalacji grzewczych reklamują indywidualne towary jako najlepsze, najskuteczniejsze i najwydajniejsze. O czym warto dodać, myśląc o zapewnieniu swojemu domowi ciepła?

Źródło ciepła

Najistotniejszym czynnikiem, wpływającym zarówno na wydajność i jakość ogrzewania, jak i na wysokość rachunków, jest kwestia zapewnienia paliwa. Właśnie, ale czy paliwo stałe jest dobrym rozwiązaniem? Może jednak warto pochylić się nad bardziej ekologicznymi rozwiązaniami? Zanim rozstrzygniemy te pytania, spróbujmy wyjaśnić, czym różnią się poszczególne rodzaje paliwa:

gaz – stały dostęp do tego surowca jest równocześnie wadą i zaletą instalacji opartych na gazie. Jeśli mamy zapewniony gaz bez zakłóceń, jest to rozwiązanie bardzo wygodne, bo nie musimy przejmować się zapewnianiem dostaw paliwa do naszego pieca, a rachunki płacimy wedle zużycia. Tutaj wszystko uzależniony jest od naszych potrzeb. O ile nie posiadamy stałego dostępu do sieci gazu ziemnego, można używać gazu płynnego – podczas spalania nie wytwarza on zapachów, spaliny są też czystsze niż przy spalaniu oleju. W razie podłączenia domu do sieci gazu ziemnego można bez kłopotu przejść na gaz ziemny, tak że instalacja co nie musi być wymieniana.

biomasa – czyli paliwa ekologiczne, to np. słoma czy odpady drzewne. Są dosłownie dwukrotnie tańsze niż węgiel, ale też omal dwa razy mniej kaloryczne – co oznacza, że potrzeba dwa razy więcej biomasy niż węgla, dla uzyskania tego samego efektu.

prąd – wygodna, ale kosztowna inwestycja. Przerobienie instalacji na elektryczną, dopasowanie kotła, załatwienie formalności z dostawcą – wszystko to może zająć sporo czasu, a już na pewno pochłonie trochę kosztów. Efekty są jednak więcej niż zadowalające.

olej opałowy – olej jest dość wydajnym paliwem, jednak jego przechowywanie jest nieco bardziej skomplikowane niż w przypadku gazu płynnego. Pomieszczenie musi być dobrze wentylowane, a pojemniki bajecznie szczelne. Można zakopać pojemniki na zewnątrz, niemniej jednak wówczas należy doprowadzić olej do lokalu.

paliwo stałe – czyli węgiel, drzewo, miał… Ceny niestety wahają się, zależnie od gatunku. Negatywną włąściwością tego rodzaju paliwa jest też konieczność częstego dokładania do kotła , a ponadto kłopoty przechowywania – jeśli kupimy na całą zimę tonę węgla, trzeba gdzieś zmagazynować. Rozwiązanie kłopotliwe dla mieszkań w blokach wielorodzinnych.

Finalny wybór powinien być podyktowany potrzebami twojego lokalu mieszkalnego albo lokalu. Najpierw powinno się wnikliwie rozważyć uwarunkowania, jakie posiadamy, , a dodatkowo środki, jakimi dysponujemy. Warto rozpisać wstępny kosztorys nie tylko instalacji, niemniej jednak też użytkowania, licząc się z kosztami eksploatacji, ceną paliwa, niemniej jednak również potencjalnymi oszczędnościami wynikającymi ze zmiany instalacji c.o. na wydajniejszą.

Leave a Comment