Notariusz i akty notarialne, gdzie jak również z kim?

Wydawałoby się, że zawarcie aktu notarialnego to zwykła formalność, która powinna pójść szybko i gładko. Praktycznie okazuje się, że warto przeznaczyć nieco czasu na odpowiednie przygotowanie się do zawarcia umowy notarialnej aby nie trafić na nieprzewidziane trudności czy też pomyłki pisarskie.

Notariusz bydgoszcz – O ile chcesz zostać inwestorem w domów i mieszkań to w znaczącej liczbie sytuacji będziesz spotykał się z notariuszem – przynajmniej tego Ci życzę ? Przy prowadzeniu działalności deweloperskiej okazało się, że w pewnym momencie rozwoju firmy nie byłem w stanie znaleźć czasu, który był potrzebny na uczestnictwo we wszystkich wymaganych aktach notarialnych. I tak już przy kilkudziesięciu nieruchomościach, które miałem sprzedać rocznie planowany czas na akty notarialne wyglądał mniej więcej tak:

umowa deweloperska – 1,5 godziny czytania + około 1 godziny na dojazd. Ponadto wszelkie umowy zawierane zostały z reguły w różnych terminach co wymagało stosownego ustawiania dnia ażeby nie okazało się, że jakieś spotkanie czy także wydarzenie się przedłużyło a ja mógłbym spóźnić się na akt notarialny. umowa przyrzeczona – 1 godzina czytania. Tutaj udawało się umówić nabywców ,hurtem” – czyli np. klienta z tego samego osiedla podpisywali umowy po kolei poczynając od na przykład. poniedziałku ? , więc można dodać tylko około 15 minut średnio na dojazd i przerwy. Zwróć uwagę, że udział w samych umowach deweloperskich przy przykładowo. 25-ciu jednostkach sprzedażowych to ponad 62 godziny rozrzucone w różnorakich okresach czasu, a udział w umowach przyrzeczonych to niemal że 29 godzin – co daje przy 8-godzinnej dniówce – ponad 4 dni siedzenia w kancelarii notarialnej (!) – i to przy założeniu, że wszyscy klienci mogliby stanąć do aktu w zaproponowanych przeze mnie godzinach.

Reasumując: mniej więcej 2 tygodni roboczych musiałbym spędzić w kancelarii podpisując umowy. Nie liczę tutaj aktów notarialnych dotyczących pozyskiwania nowych gruntów majątkowych. A co z prowadzeniem firmie i z zarządzaniem realizacją inwestycji? Przecież to są właśnie rzeczy na które muszę mieć najwięcej czasu.

Rozwiązaniem dla mnie okazało się powołanie pełnomocnika, który zawierał umowy o informacji z góry ustalonej. Ewentualne wymagane drobne zmiany odbywały się na bazie telefonicznej konsultacji notariusza ze mną. Całkiem możliwe, że takie rozwiązanie będzie również odpowiednie dla Ciebie? Wszystko uzależniony jest od skali działalności, no i na 100% od… Twojego nastawienia. Niektórzy nie są w stanie scedować na nikogo innego takich czynności w obawie przed brakiem 100% kontroli nad treścią zawieranych aktów notarialnych. Jak jest w Twoim przypadku? Myślę, że warto abyś na spokojnie to rozważył kancelaria notarialna bydgoszcz.

O ile interesuje Cię zagadnienie działalności deweloperskiej to przeczytaj koniecznie mój inny wpis: Jak zostać deweloperem i zarabiać na budowie mieszkań a także Jak prowadzić inwestycje deweloperskie

Ale od czego zacząć i co zrobić żeby dobrze wyselekcjonować kancelarię? Jak podpisywać akt notarialny , a dodatkowo na co zwrócić uwagę we współpracy z notariuszem? Poniżej wiele zasad, które mogą ułatwić Ci kobiety i mężczyźni zorientowanie się w tym problemach.

W trakcie sporządzania umów w formie aktu notarialnego mogą pojawić się w nich niedociągnięcia. Różny ma możliwość być ich kaliber – każdy z nich może jednak spowodować u nas niepotrzebny stres. Może zdarzyć się literówka w nazwisku, która uniemożliwi dokonanie wpisu w księdze wieczystej, ale ma możliwość zdarzyć się również: złe zapisanie kwoty do zapłaty, numeru konta czy też błędne zsumowanie udziałów w gruncie, i tak dalej.

Konsekwencje błędów w akcie notarialnym mogą być bardzo kłopotliwe, nieproste do naprawienia , a dodatkowo… bardzo kosztowne. Wyobraź sobie, że jesteś deweloperem i sprzedając domu zapomniałeś o wpisaniu służebności regulujących dostęp do miejsc parkingowych czy do drogi, która miała być w zamierzeniu wspólnie użytkowana. Wyprostowanie takich sytuacji nie w każdej sytuacji jest prostą formalnością – niezależnie od tego kto nie dopilnował swoich obowiązków: notariusz czy inwestor. Warto więc przyłożyć się do dobrego zaplanowania aktu notarialnego ażeby zminimalizować ryzyko powstania błędów.

Masz zamysł zakupić lokal mieszkalny mieszkalny na rynku pierwotnym? Przeczytaj mój wpis Czy zakup domu od dewelopera jest ryzykowny i zobacz na co warto zwrócić uwagę przy takiej transakcji.

Jak wybrać właściwego notariusza? Zacznijmy od początku. Warto zastanowić się, czy to takie ważne, żeby mieć ,własną” kancelarię notarialną?

Po kilkunastu latach inwestowania i setkach zawartych aktów notarialnych jestem przekonany, że warto. Optymalnie jest posiadać wręcz wiele zaprzyjaźnionych kancelarii. Oto dlaczego:

Po pierwsze będziesz miał większe sposobności by ustalić dogodny termin aktu notarialnego. Jeżeli w jednej kancelarii będzie tłok, to ma możliwość się okazać, że w tym samym czasie w innej są wolne terminy.

Po drugie niektórzy notariusze mają większe niż inni ich koledzy doświadczenie w pewnych aspektach działalności – np. u jednego notariusza nie gorzej będzie zawrzeć umowę korporacji a u innego podpisywać np. umowy deweloperskie.

Notariusz jako osoba godna zaufania Warto zwrócić uwagę na to, abyś mógł w łatwy sposób porozumieć się z wybranym rejentem. Notariusz powinien być także osobą szczególnie godną zaufania – zarówno dla Ciebie, jak i dla drugiej strony transakcji. Jedynie w atmosferze wzajemnego zaufania możliwe jest dobre przeprowadzenie transakcji, zwłaszcza tych bardziej skomplikowanych.

Elastyczność w zakresie ustalania terminów Warto wyselekcjonować takiego notariusza, który będzie gotowy żeby zrobić dla Ciebie akt notarialny też w niestandardowych godzinach. Ma możliwość się zdarzyć, że sprzedający będą mogli stawić się w komplecie np. wyłącznie w sobotę po południu, a nie każda tani notariusz bydgoszcz kancelaria zechce podjąć się sporządzenia aktu w takim terminie. Niestandardowe terminy najcześciej przydają się wówczas gdy sprzedawane są nieruchomości będące współwłasnością wielu ludzi – np. kilkudziesięciu. Częstokroć są to jedne z bardziej opłacalnych transakcji jakie będziesz spinał.

Czy można negocjować cenę aktu notarialnego z notariuszem? Tak, jak najbardziej możesz negocjować stawkę wynagrodzenia notariusza – tzw. taksę notarialną. Niestety są niewątpliwe opłaty stałe – takie jak podatek od czynności cywilnoprawnych czy opłaty za wpis do księgi wieczystej, na które nie masz żadnego wpływu, a które w większości umów sprzedaży będą konieczne do poniesienia.

Jak umówić się na zawarcie aktu notarialnego? Zwyczajowo przyjęło się, że to strona kupująca posiada prawo wyboru kancelarii notarialnej, w której odbędzie się transakcja. Jeśli więc masz plan zakupić nieruchomość to nie wahaj się wskazać indywidualnej kancelarii do dokonania czynności.

Jadąc do znanej Ludzie kancelarii będziesz mógł skupić się na poważnych aspektach umowy, a nie zastanawiać się jak odkryć samą kancelarię czy też gdzie zaparkować auto.

Co dostarczyć notariuszowi przed aktem notarialnym? Poprzednio postaraj się dostarczyć notariuszowi komplet potrzebnych mu informacji w czytelny metodę. Podaj spersonalizowane informacje , a ponadto informacje drugiej strony umowy, informacje domów i mieszkań – takie jak numer księgi wieczystej, numer działki, adres, itp. – dostarcz potrzebne dokumenty – takie jak zaświadczenie o przeznaczeniu, zaświadczenie o rewitalizacji, czy inne wymagane w danej transakcji jeśli taki obowiązek będzie spoczywał na Tobie.

Opisz również wszystkie ważne warunki umowy, którą chcesz zawrzeć – takie jak: – cena nieruchomości – warunki płatności – sposób i termin przekazania nieruchomości

Upewnij się przed aktem notarialnym, że druga strona umowy także dostarczyła komplet potrzebnych dokumentów.

Jak przygotować się do aktu notarialnego? Przygotuj sobie kartkę z numerem konta – zarówno w przypadku gdy sprzedajesz nieruchomość, ale także kiedy zawierasz umowę innego typu – np. warunkową – w wyniku której możesz spodziewać się przelewu zwrotnego.

Kto ponosi koszty aktu notarialnego? Zwyczajowo przyjęło się, że koszty aktu notarialnego ponosi kupujący. Zatem jeżeli to Ty będziesz płatnikiem — nie zapomnij o zabraniu ze sobą stosownej ilości gotówki. Oczywiście znacznie wygodniej będzie, jeżeli już będziesz mógł zapłacić za akt notarialny przelewem – na co także warto zwrócić uwagę dokonując wyboru stałej kancelarii do współpracy.

Jak zawrzeć akt notarialny? O ile jesteś wzrokowcem – tak jak ja – to poproś notariusza o przygotowanie wydrukowanego aktu notarialnego dla siebie – tak, abyś mógł na bieżąco sprawdzać poprawność wszystkich zapisów. Zauważyłem że, gdy nie widzę samego aktu, a tylko go słucham to po pewnym czasie wyłączam się i nie jestem w stanie odpowiednio ze starannosią kontrolować treści odczytywanych słów.

Muszę je zwyczajnie widzieć.

Jeżeli już masz jednakowo, to poproś o swój egzemplarz i na bieżąco czytaj każde zdanie które odczytuje notariusz. W ten sposób znacznie zwiększasz szanse na to, że wyłapiesz na tym etapie potencjalny błąd.

Jakie dane warto szczególnie uważnie sprawdzić? Zwłaszcza z dużą uwagą sprawdź personalne informacje osobowe, informacje nieruchomości, cenę sprzedaży , a ponadto przy tym termin zapłaty. Podczas czytania aktu notarialnego sprawdź także uważnie informacje konta bankowego, na które masz otrzymać zapłatę ceny nieruchomości.

No i wreszcie bardzo istotne: upewnij się, że umowa którą zawierasz jest tą którą chcesz zawrzeć. W razie uwagi, jeśli nie są dla Ciebie jasne jakieś sformułowania czy także konstrukcja samej umowy, nie wahaj się prosić notariusza o wyjaśnienia. Ich udzielenie jest jego obowiązkiem. Musi on też upewnić się, że wiesz jaką umowę podpisujesz i że robisz to zupełnie świadomie.

Jak bezpiecznie zapłacić za nieruchomość? Tutaj przypomina mi się historia transakcji pewnego znajomego:

W trakcie dystrybucji swojego lokalu mieszkalnego Marek spisał z kupującym akt notarialny w którym napisano, że cena za nieruchomość została zapłacona. Potem wyszli wspólnie z kancelarii i udali się do banku ażeby kupujący mógł wytworzyć przelew, ale okazało się, że mając na uwadze na wczesną godzinę bank jest jeszcze zamknięty i będzie otwarty dopiero za godzinę. Kupujący zaproponował zatem, że spotkają się za godzinę i wtedy wykona przelew. W tej chwili Marek poczuł się mocno niepewnie gdy wyobraził sobie siebie za godzinę jak samotnie stoi przed bankiem w oczekiwaniu na kupującego. Zaproponował zatem żeby się nie rozstawać i zaprosił kupującego na kawę gdzie wspólnie doczekali do otwarcia banku. Nabywca wykonał przelew i transakcja zakończyła się pomyślnie.

Można natomiast łatwo wyobrazić sobie, że ta sytuacja skończyłaby się dramatycznie. Nieuczciwy kupujący mógłby wykorzystać fakt, że posiada dokument potwierdzający dokonanie zapłaty za nieruchomość i mógłby zwyczajnie… pójść w własną stronę niezależnie od tego czy bank byłby zamknięty czy otwarty.

Dlatego warto umieszczać w akcie notarialnym zapisy kompatybilne z faktami. Jeśli już umawiasz się, że kupujący zapłaci Ludzie najpóźniej w ciągu 3 dni przelewem – to właśnie w ten sposób to zapiszcie. Dosłownie jeśli macie plan udać się wspólnie do banku tuż po samym akcie notarialnym.

Sprzedajesz nieruchomość, a zapłatę masz uzyskać dopiero za jakiś czas? Zobacz jak możesz się zabezpieczyć – jeden ze sposobów opisuje Piotr we wpisie: Zadbaj o swoje bezpieczeństwo przy sprzedaży nieruchomości

Pamiętaj o tym, że niektórzy ludzie podpisują akt notarialny jeden raz w życiu więc wybierz kancelarię w któr

Leave a Comment